Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer iron wire mesh, glass lamination wiremesh, stainless steel 304/316 wire mesh, stainless steel wire mesh, mild steel welded mesh and woven wire mesh.
₹ 100 / Kilogram(s) Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Type | Iron Wire |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Iron |
| Wire Gauge | 2 To 12 mm |
| Mesh Size | 0-10 Per Inch, 10 - 50 Inch |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Weave Type | Plain |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 20 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Wire Diameter | 0.13 - 1.5 mm |
| Mesh Size | 50-100 per inch, 10-50 per inch, 150-200 per inch, 0-10 per inch, 100-150 per inch |
| Brand | SCJ |
₹ 75 / Kilogram Get Latest Price
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch, 50-100 per inch |
| Material | Mild Steel |
| Size | 2-9 Feet |
| Type | Weld Mesh |
| Weight | 8-14 kg |
| Brand | SCJ |
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Woven |
| Brand | SCJ |
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 125 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Brand | SCJ |
| Thickness | 2.0 mm - 4.0 mm |
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Polished |
| Wire Diameter | 0.21 mm -0.38 mm |
| Thickness | 2.0 mm-4.0 mm |
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Hexagonal |
| Weave Type | Plain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Air Filtration |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Masonry Mesh |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Weave Type | Plain |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Opening Size | 1/2 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness(mm) | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Type | Aluminium Woven |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304L |
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 290 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 10 / Kg Get Latest Price
| Hole Shape | Rectangular |
| Opening Size | 2 Inch |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Intercrimp |
| Mesh Number Size | 10 |
| Color | Golden |
| Usage/Application | Metallurgical Industries |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Air Filtration |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Type | Galvanised Welded |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Crimp Style | Lock Crimp |
| Hole Shape | Square |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Usage | Industrial |
| Mesh Size | 10-50 per inch, 50-100 per inch, 0-10 per inch |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Brand | SCJ |
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Material | Stainless Steel |
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch, 50-100 per inch |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Brand | SCJ |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Metal |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Type | Expanded Wire Mesh |
| Weave Type | Twill |
| Brand | SCJ |
| Mesh Size | 10-50 per inch, 0-10 per inch |
₹ 110 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | SCJ |
| Mesh Size | 10-50 per inch, 0-10 per inch, 50-100 per inch |
₹ 30 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Metal |
| Brand | SCJ |
| Is It Anodized | Anodized |
| Thickness | 0.5 mm - 8 mm |
Get Latest Price
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Mesh Number Size | 10 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304L |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Weave Type | Plain |
| Hole Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS316 |
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch, 50-100 per inch |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Brand | SCJ |
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Type | Galvanised Welded |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Window Grills |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish Coating | Mill Finish |
| Type | Welded Wire Mesh |
| Weave Type | Twill |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | SCJ |
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch |
Hardik Kothari (CEO)
Shah & Co. Jaliwala
36, Abdul Rehman Street
Mumbai - 400003, Maharashtra, India