Our product range includes a wide range of furniture wire mesh, welded wire mesh, gi weld mesh, stainless steel welded mesh, architectural marvel partitions mesh and mild steel welded mesh.
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch |
| Weave Type | Twill |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Gauge | 2.5mm, 5mm, 3mm |
| Brand | SCJ |
| Material Grade | SS304 |
₹ 85 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Material | Galvanized Iron |
| Wire Gauge | 2.5 - 6 mm |
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch |
| Surface Finish | GI |
| Brand | SCJ |
| Wire Diameter | 0.1 - 10 mm |
₹ 255 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 5ft - 50ft |
| Material Grade | SS316 |
| Mesh Size | 50-100 per inch, 0-10 per inch, 10-50 per inch |
| Weave Type | Twill, PSW |
| Wire Diameter | 0.5 - 4.5 mm |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Weave Type | Plain |
| Hole Shape | Square |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 10 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Type | Weld Mesh |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Wire Diameter | 2 mm - 6 mm |
| Brand | SCJ |
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Wire Diameter | 0.5 mm - 5 mm |
₹ 10 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Type | Weld Mesh |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Wire Diameter | 2 mm - 6 mm |
| Brand | SCJ |
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304L |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Material | Galvanised Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Material | Galvanised Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Material | Galvanised Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Type | Galvanised Welded |
| Hole Shape | Rectangular |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Mesh Number Size | 10 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Mesh Size | 1 X 1 Inch |
| Height | 3 feet |
| Wire Diameter | 0.4 mm |
| Length | 100 m |
| Country of Origin | Made in India |
| color | silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Color | Black |
| Usage/Application | Building construction |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Yellow |
| Material Grade | Brass Wire mess |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Mesh Size | 0-10 per inch, 10-50 per inch |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Gauge | 2.5mm ,3mm, 5mm |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Surface Finish Coating | Mill Finish Coating |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material Grade | SS304 |
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Air Filtration |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Hardik Kothari (CEO)
Shah & Co. Jaliwala
36, Abdul Rehman Street
Mumbai - 400003, Maharashtra, India