Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer stainless steel zoo mesh, designer steel wire mesh, stainless steel cylindrical wire mesh, stainless steel wire mesh bran, stainless steel drainage wire net and stainless steel curtain mesh.
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 sq ft
**Shah and Co Jaliwala** offers a premium range of wire and mesh products, including **Stainless Steel 304/316 Wire Mesh**, Perforated Sheets**, and **Concertina Wire** for top-grade durability and security applications. Our **Galvanized Wire Knitted Mesh** and **Expanded Metal Mesh** are ideal for industrial use, while **Stainless Steel Wire** and **Knitted Wire Mesh** provide versatile solutions for construction, filtration, and insulation needs.
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Hexagonal |
| Weave Type | Plain |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Opening Size | 1/2 Inch |
| Hole Shape | Rectangular |
| Weave Type | Plain |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Crimp Style | Lock Crimp |
| Hole Shape | Square |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole shape | Rectangular |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 14 Gauge (2.03 mm) |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Material Grade | SS304 |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material | Galvanised Steel |
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Hot Dipped Galvanized |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 1/4 Inch |
| Hole shape | Hexagonal |
| Mesh number size | 10 |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Material Grade | SS304L |
| Thickness | 12 Gauge (2.68 mm) |
| Hole Shape | Square |
| Weave Type | Plain |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Material | Galvanised Steel |
| Weave Type | Lock crimp |
| Color | Black |
| Usage/Application | Liquid-gas Filtration |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Hole Shape | Square |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| Weave Type | Plain |
| Color | Black |
| Usage/Application | Electrical Industries |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Kothari (CEO)
Shah & Co. Jaliwala
36, Abdul Rehman Street
Mumbai - 400003, Maharashtra, India