Pioneers in the industry, we offer nickel wire mesh filters, ss wire mesh filter, filter screen, circular filter screen, copper wire mesh filters and round screen filter from India.
₹ 650 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Nickel |
| Brand | SCJ |
| Color | Silver |
| Feature | Corrosion Resistant |
| Thickness | 2 mm - 10 mm |
| Efficiency | 99% |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SCJ |
| Shape | Round |
| Color | silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | 99% |
| Material Grade | SS316 |
₹ 150 / PIECE Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SCJ |
| Shape | Round |
| Wire Diameter | 0.071 - 0.4 mm |
| Material Grade | SS316 |
₹ 100 / PIECE Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SCJ |
| Shape | Round |
| Wire Diameter | 0.01 - 1.2 mm |
| Material Grade | SS316 |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Brand | SCJ |
| Material | Copper |
| Maximum Operating Temperature | 580 Deg C |
| Efficiency | 65-85% |
| Thickness | 2 mm - 10 mm |
₹ 1450 / Piece Get Latest Price
| Surface Finished | Galvanized |
| Material Grade | SS316 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Brand | SCJ |
Get Latest Price
| Size | 1 inch |
| Brand | SCJ |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm - 20 mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material Grade | SS316 |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Brand | SCJ |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Efficiency | 99% |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material Grade | SS316 |
| Filtering Rate | 1 - 200 Micron |
Hardik Kothari (CEO)
Shah & Co. Jaliwala
36, Abdul Rehman Street
Mumbai - 400003, Maharashtra, India